19 серпня Преображення Господнє

Преображення Господнє.

 

Преображення

19 серпня року православні християни святкують велике православне свято Преображення Господня – свято Преображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа.

Православне свято Преображення Господня відноситься до великих двунадесятих свят і завжди святкується 19 серпня по новому стилю(6 серпня по старому стилю).

Історія православного свята Преображення Господня

Знаючи про майбутнє розп’яття на Хресті на горі Голгофі, Ісус Христос за деякий час до цього зійшов на гору Фавор разом зі своїми учнями – апостолами Петром, Іоанном і Іаковом.

Учнів зморив сон і вони заснули біля підніжжя гори Фавор. Але коли вони прокинулися, то побачили, що особа і одяг Ісуса Христа сяють Божественним світлом, а Сам Він розмовляє з двома пророками – Мойсеєм і Іллею.

На горі Фавор обличчя Ісуса Христа осяялося світлом – воно стало сяяти, як сонце, а одяг раптом став таким же білим, як світло. Ось ці дивовижні зміни з виглядом і одягом Ісуса Христа і називаються Преображенням Господнім.

Ось уривок з Євангелія з приводу Преображення Господня:

“Коли ж він говорив це, явилася хмара і осяяло їх; і устрашилися, коли увійшли до хмари. І був з хмари голос, глаголющий: Цей є Син Мій Возлюблений, Його слухайте”. (Лк. 9, 34-35) Від страху учні Христа впали на землю і закрили свої обличчя. Але Ісус підійшов до них, доторкнувся до них, заспокоїв їх і вони побачили, що хмара і дивовижне сяйво зникли.

Ісус Христос заборонив своїм учням розповідати про це своє Преображення кому б то не було до свого Воскресіння з мертвих. І вони зберегли цю велику таємницю.

Але окрім Господа Ісуса Христа, апостола Петра, Іакова і Іоанна на горі Фавор також були присутніми обидва старозавітні пророки – Мойсей і Ілля.

У середовищі священиків є дискусія з приводу кількості присутніх осіб на горі Фавор під час Преображення Господня: у Євангелії за одними даними там було 6 осіб, а по інших – 8. Насправді тут немає ніякої розбіжності, адже якщо до Ісуса Христа Синові Божому приплюсувати пророка Мойсея, Іллю, апостола Петра, Іакова і Іоанна – виходить всього 6 осіб. А якщо згадати, що Господь Бог завжди єдиний в трьох особах і додати сюди Бога Отца і Бога Святого Духа, то отримуємо цифру 8.

Ще одна загадка історії великого православного свята Преображення Господня полягає в тому, що насправді велике свято Преображення Господня сталося рівно за 40 днів до розп’яття Ісуса Христа на Хресті на горі Голгофі. А святкується свято не в лютому, а в серпні. Чому?

Та тому що якби святкування Преображення Господня було встановлено в ті терміни, в які воно реально сталося, то воно б доводилося на час Великого посту. А це неприпустимо – у Великий піст ми повинні не святкувати, а обмежувати себе у всьому. Ось і прив’язали це велике свято до іншого великого православного свята – Воздвиження Хреста Господня, встановленного на згадку про страждання Ісуса Христа, коли він ніс свій Хрест і був на нім розіпнутий.

Якщо Ви уважно порахуєте дні між православним святом Воздвиження Хреста господня, який доводиться щороку на 27 вересня по новому стилю(чи 14 вересня по старому стилю), і святом Преображення Господня 19 серпня щороку по новому стилю(чи 6 серпня по старому стилю), то побачите, що період між цими святами складає рівно 40 днів.

Але таємний сенс православного свята Преображення Господня полягає не в зовнішніх змінах Ісуса Христа, а в тому, що його учні нарешті усвідомили, що поряд з ними живе не просто пророк Божий на зразок Мойсея, а сам Господь Бог.

Це було преображення мислення однодумців Ісуса Христа. Це раз.

А по-друге святкування православного свята дивовижного Преображення Господня нагадує кожній людині, що ніколи не пізно змінитися в кращу сторону, ніколи не пізно стати добрішим і по-справжньому увірувати у Бога, щоб врятувати свою душу від вічних мук в пеклі.

Тобто кожен з нас може преобразитися за власним бажанням, доклавши до цього деякі зусилля.

Цікаво знать, що виявляється, Православ’я іноді називають релігією Преображення і зтверджується, що Ісус Христос воскрес заради нашого воскресіння після смерті, і Преобразився Він заради нашого внутрішнього преображення.

Святкування Преображення Господня стало звичним з 4 століття нашої ери, коли рівноапостольна Олена – мати візантійського імператора Костянтина Великого – побудувала на честь Преображення Господа Бога і Спаса Нашого Ісуса Христа на горі Фавор храм Преображення Господня.

На Русі свято Преображення Господня вважається особливо шанованим: з нагоди цього великого православного свята побудовані багато храмів.

Так, наприклад, в Москві ще в далекому 1330 року був побудований собор Спаса-Преображення на Бору в Московському Кремлі.

Є храми Преображення Господня і у багатьох великих містах і малих селах Росії і України, і по всьому світу. Кафедральний собор нашого міста Вінниці також назввано на честь Преображення Господня.

Також великий православний художник Андрій Рубльов знаменитий не лише написанням ікони “Свята Трійця”, але і іншої відомої православної ікони “Преображення”.

Преображение Рублева

На іконах, присвячених святу Преображення Господня, в центрі завжди стоїть Преображений Ісус Христос, апостоли впали на коліна біля підніжжя гори Фавор, а пророки Мойсей і Ілля знаходяться по обидві сторони від Сина Божого. Присутність Бога Отця і Бога Духа Святого на іконі мається на увазі.

Перед Преображенням прийнято співати тропар передсвята :

Тропар предпразднству

Христово преображение предусрящем,

светло торжествующе предпразднственная, вернии, и возопиим:

приспе день Божественнаго веселия:

восходит на гору Фаворскую Владыка,

Божества Своего облистати красоту.

А в саме свято Преображення Господня 19 серпня потрібно співати наступне величання, кондак, задостойник і тропар :

Величання Преображенню Господню

Величаем Тя,

Живодавче Христе,

и почитаем пречистыя плоти Твоея

преславное Преображение.

Тропарь Преображению Господню

Преобразился еси на горе, Христе Боже,

показавый учеником Твоим славу Твою,

якоже можаху:

да возсияет и нам грешным

свет Твой присносущный,

молитвами Богородицы,

Светодавче, слава Тебе.

Кондак, глас 7-й

На горе преобразился еси, и якоже вмещаху ученицы Твои, славу Твою, Христе Боже, видеша: да егда Тя узрят распинаема, страдание убо уразумеют вольное, мирови же проповедят, яко Ты еси воистинну Отчее сияние.

Задостойник

Величай, душе моя, на Фаворе преобразившагося Господа.

Рождество Твое нетленно явися: Бог из боку Твоею пройде, яко плотоносец явися на земли, и с человеки поживе. Тя, Богородице, тем вси величаем.

Що стосується народних звичаїв святкування Преображення Господня, то в це велике двунадесяте свято в церквах зазвичай повно народу – яблуку ніде впасти. Хоча яблук, груш і винограду у велике православне свято Преображення Господня в храмах якраз і багато – саме їх святять цього дня.

Звичай святити виноград у свято Преображення Господня, а якщо немає винограду – то святити яблука, а також колоси в снопах(це раніше було так прийнято), усі плоди від землі, знаменував собою, що все, що є на землі – і людина, і фрукти – це усе від Бога і має бути присвячене Богові, що саме Йому і належать.

Люди, що святять у свято Преображення Господня яблука і виноград, отримують Боже благословення.

Другим Спасом або яблучним Спасом прийнято називати свято Преображення Господня.

Взято з сайту http://www.forlove.com.ua, виправлено та доповнено.

Оставить комментарий

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.