Свято Хрестовоздвиження

 

На сороковий день після свята Преображення православний світ відмічає день Хреста — його надбання і Воздвиження.

Через сорок днів, коли Ісус на горі Фавор показав учням Своє Преображення і розмовляв з Ілією і Мойсеєм, Він був розіпнутий. І саме цього дня відзначається свято Хрестовоздвиження.

Свято пов»язане з історією знайдення Хреста. Одного разу св. цариці Олені, котрій у той час було 80 років, приснився сон: вона повинна піти у Ієрусалим на пошуки Хреста Господа.

 

битва з максентієм

 

битва з Максентієм

 

Костянтин Великий, син св. цариці Олени, з ентузіазмом зустрів це рішення. Йому, напередодні битви з давнім ворогом Максентіем, явився на небі Хрест із словами «Сім переможеш»!

 

Потім той же хрест явився йому уві сні, напередодні вирішальної битви. Повелівши зображувати хрест на своєму прапорі і усіх шоломах воїнів, Костянтин переміг.

 

З цього дня він повірив в Ісуса Христа і після перемоги видає указ, в якому християнська релігія ставала законною і надбувала статус державної.

 

З тим же Хрестом, що явився йому ще двічі, Костянтин бере місто Візантію і перемагає скіфів на Дунаї. Тому, коли св. цариця Олена повідомила сина про свій сон і намір йти на пошуки Хреста, Костянтин наділив її великими повноваженнями, забезпечив грошовими коштами і листом до патріарха Єрусалимського.

krest4

 

Багато днів добиралася св. Олена до святого граду, але потрапивши туди, довго не могла знайти хоч одного жителя, хто б міг вказати їй місце Розп’яття. Іудеї в день, коли Ісуса зняли з Хреста і поховали у гробі, зарили на Голгофі хрести, на яких були розіпнуті розбійники і Христос, приховавши це місце.

Через три століття, коли св. Олена прийшла в Єрусалим, давно вже не було ні гори, ні свідків тих страшних подій. Голгофу зрівняли із землею, на тому місці влаштували ідольські капища, а потім і зовсім завалили сміттям.

Нарешті, їй вдалося розшукати єдиного іудея, який, перелякавшись тортур, погодився вказати місце, де був Гроб Господній. Св. Олена наказала почати розкопки і дійсно в тому місці знайшли три хрести, табличку з написом, який кріпився до Хреста Ісуса, і цвяхи.

Але як дізнатися, який з них Хрест Господа? Патріарх Єрусалимський Макарій I, що брав участь у пошуках місця Розп’яття, порадив прикладати хрести один за іншим до смертельно хворої жінки. І по тому, який з них зцілить її, можна упізнати Хрест Господній.

Так і поступили: по черзі прикладаючи хрести, вдалося точно вказати, на якому з них був розіпнутий Ісус Христос. І тут же до місця надбання Хреста стало приходити безліч народу, усі хотіли вклонитися і прикластися до Хреста.

Тоді патріарх Макарій, узявши Хрест, став Його піднімати по черзі на усі чотири сторони, щоб усі люди бачили його і могли йому вклонитися. На честь цієї події і було засновано свято Хрестовоздвиження, яке відзначається як одне з двунадесятих.

Потім св. Олена повеліла побудувати на усіх святих місцях Єрусалиму храми: храм Воскресіння — Храм Гроба Господня, храм в Гефсиманському саду, де була похоронена Богородиця, храм у Віфлеємі на честь Різдва Ісуса, храм на горі Єлеон, на тому місці, де вознісся Господь, і ще 18 церков.

Хрестовоздвиження святкувалося на другий день після свята освячення(оновлення) одного з найбагатіших споруджень Єрусалиму — храму Гроба Господня. Але з часом, коли місце святкування було перенесно в Константинополь, день Хрестовоздвиження стає значимішим і важливішим, ніж свято оновлення Храму.

Богослужіння Хрестовоздвиження — один Великий Гімн Чесному і Животворящому Хресту, радість і урочистість хресного шляху. Хрест, співається в стихирах свята, похвала вірних, затвердження страждальників, добриво апостолів, зброя праведників, рятівник преподобних.

На богослужінні згадується уся історію порятунку людства, в якій із самого початку був присутнім Хрест. Хрест порівнюється з деревом, насадженому в раю, скуштувавши від якого Адам відпав від Бога. Животворящий Хрест — це нове Дерево, від якого демони трепещуть, рід людський рятується і совозноситься разом з Господом, а отрута змія відмивається.

Хрест — це Мойсей, який в день битви з Амаликом тримав руки хрестоподібно, прообразувавши Хрест, і переміг. Їм він розділив води Чермного моря, провівши по дну своїх одноплемінників. І води по дотику дерева знову зімкнулися і потопили єгиптян. Їм Мойсей перетворив гірку воду Мерры на солодку.

Хрест — це патріарх Іаков, який хрестоподібно благословив онуків, давши цим особливий знак. Хрест — це Ісус Навин, який, як колись Мойсей, здійнявши руки у вигляді Хреста, молився Богові допомогти позбавити влади ворога. І сонце стало, і перемога прийшла.

Хрест — перемога Ісуса Христа над світом: возносячись на Хресті, Він звільнив людину від клятви смерті. Хрест — непереможна зброя, їм зціляються всякі хвороби. Хрест — християн покладає надії, надія тих, що помиляються, притулок захоплюваних пристрастями і потребами, лікар недуг і мертвих воскресіння.

Оставить комментарий

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.